Wystawa fotografiiCOLOR CUBANO

foto: Marta Kowalska

prowadzący spotkanie: Adam Kwaśny i Agnieszka Niemczewska

 MARTA KOWALSKA - absolwentka anglistyki, fotograf. Od kilku lat realizuje swoją pasję fotograficzną zawodowo w Polsce, w Anglii a od niedawna również w Meksyku. Najczęstszym tematem jej fotografii jest człowiek - jego portret, sylwetka i osobowość. Artystka może poszczycić się zarówno sesjami mody jak i ulicznymi portretami. Na stałe mieszka w Toruniu.

 Adam Kwaśny – podróżnik, pisarz, scenarzysta. El Presidente w Towarzystwie Przyjaciół Kuby – La Compañía Cubana. Od lat podróżuje na Kubę, gdzie znalazł drugą ojczyznę i praktykuje animistyczną religię palo. Publikował w Zwierciadle i Poznaj Świat. Współpracuje z telewizją TVN, dla której pisze scenariusze. Stale publikuje opowieści Głos z Kuby w Magazynie Podróżników TamTam.

 

LA COMPAÑĺA CUBANA - Powołane w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Kuby - La Compañia Cubana tworzą ludzie zafascynowani kulturą i historią Kuby. Statutowym celem LCC jest rozwijanie kontaktów polsko – kubańskich, poprzez projekty edukacyjne i kulturotwórcze. Przy LCC działa klub podróżniczy El Punto del Viaje Alternativo, organizujący wyprawy na Kubę. LCC prowadzi też wykłady i pokazy multimedialne o historii, kulturze, religiach i geografii Królowej Karaibów. Takie wykłady odbyły się już m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, podczas Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, a także w domach kultury, licznych klubach, oraz w szkołach językowych. Aktualnie LCC prezentuje w kolejnych miastach wystawę fotografii Marty Kowalskiej COLOR CUBANO, oraz przygotowuje się do objęciem patronatem małej wiejskiej szkoły w okolicach Baracoa.

 

COLOR CUBANO - Na Kubie nie ma białych, czarnych, czerwonych, ani żółtych ludzi. Na Kubie jest jeden kolor skóry - Color Cubano - tak uważał i o tym usiłował przekonać innych Kubańczyków znakomity poeta Nicolas Guillen (1902-1989). Na Kubę przybyło wiele ludów, najczęściej wbrew swej woli, przywożąc własnych bogów, lęk i uprzedzenia. Na niewielkiej wyspie bogowie i ludzie musieli się jednak porozumieć i stworzyć zgodnie żyjące społeczeństwo, w którym związki rodzinne i pomoc sąsiedzka ma pierwszorzędne znaczenie. To częsta sytuacja, kiedy w ogromnej rodzinie z Hawany, Trynidadu czy Santiago zobaczymy wszystkie odcienie koloru skóry: od najciemniejszego, do zupełnie białej babci, która nierzadko bywa kapłanką afrykańskiej santerii. O Kubie mówi się, że jest Wyspą Spotkań. 

Wystawa Marty Kowalskiej jest również takim spotkaniem, a niezwykłe i dramatyczne losy Wyspy sugestywnie zapisane są na twarzach bohaterów jej zdjęć.

{gallery}aktualnosci/colorcubano{/gallery}