Wystawa  „Ziemia Dubiecka Zbrojnie”

Projekt historyczny, o takiej jak wystawa nazwie, miał na celu przypomnienie o Zbrojnych naszej ziemi. Specjalny konkurs skierowany do szkół miał pomóc w wyszukiwaniu pamiątek o wszelkich przejawach mundurowej i zbrojnej służby mieszkańców Ziemi Dubieckiej  w latach 1900-1945. Można było zgłaszać na wystawę posiadane pamiątki, a młodzież odtwarzała historie udokumentowane w rodzinach w formie plastycznej i literackiej.

 Projekt  Ziemia Dubiecka Zbrojnie realizowany przez TPZD pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów rozpoczął się ogłoszeniem zbioru pamiątek w grudniu, a w lutym nawiązaniem współpracy ze szkołami na terenie gminy Dubiecko.  Na terenie 7 szkół, które przystąpiły do projektu odbyły się spotkania informacyjnie, a kolejno w 6 z nich spotkania z pracownikiem IPN:  dr. Dariuszem  Iwaneczko.   Niektóre szkoły odwiedzili także Ułani  rekonstruujący tradycje Szwadronu 20 Pułku im. Króla Jana Sobieskiego. Efekty tej pracy to 6 ciekawych prac pisemnych i około 30 prac plastycznych wystawionych na wystawie końcowej 19 kwietnia 2015 r. Pamiątki historyczne odkrywały ślady służby mieszkańców naszej ziemi , pełnionej  w  Legionach 1916, w różnych formacjach w okresie międzywojennym : 20 Pułk Ułanów, 22 Pułk Ułanów, Karpacka Dywizja Piechoty, a potem w okresie wojny w Armii gen. Andersa,  w  Armii Ludowego Wojska Polskiego oraz w szeregach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Zgromadzone przez młodzież informacje wskazują nawet na tak odległe miejsca walki naszych krajanów jak Pearl Harbor czy operacje dywizjonów lotniczych RAF-u.

W otwarciu wystawy w Kresowym Domu Sztuki 19 kwietnia uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele szkół, wójt gminy Dubiecko, ułani ze szwadronu 20 pułku ułanów im. Króla Jana Sobieskiego oraz ochotniczej kawalerii ułanów króla Jana, a także Krakuski w mundurach  przysposobienia wojskowego ’39. Dziękujemy za udostępnienie zdjęć i dokumentów archiwalnych państwu Pajowskim, Ulanowskim,  Miśniakiewiczom, Gąskom, oraz panu Grzegorzowi Chyła oraz Grzegorzowi Sowa. Fundatorami nagród konkursu byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, Gmina Dubiecko  oraz pan Andrzej Kędzierski.

Ziemia Dubiecka Zbrojnie - lista nagrodzonych.     

   Prace literackie

Kryteria: zgodność z regulaminem, wkład pracy, wartość historyczna, poprawność językowa

I miejsce -  Klaudia Chruścicka, kl. III, Zespół Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej

(100pkt./100pkt.) praca pt. „Wspomnijmy to razem” – wywiad z uczestnikami II wojny światowej

II miejsce  ex aequo  - Paweł Kamiński , kl. I, LO im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

(95 pkt.) praca pt. : „Bracia moich pradziadków  w walce o niepodległość”

  - Karolina Ślimak, kl. II,  PG W Dubiecku

 (89 pkt.) praca pt. „Życiorys Franciszka Kotlarczyka”

III miejsce - Łukasz Pyra, kl. III, PG Dubiecko

 (89 pkt.)   praca pt. „Rodzinna opowieść”

                    Wyróżnienie za archiwalny materiał fotograficzny

Wiktoria Stankiewicz, kl. III, PG Dubiecko,

praca pt. „ Dubiecko zbrojne w latach w latach I i II wojny światowej”

                    Wyróżnienie za pracę z tekstem źródłowym

Mateusz Wrotny, kl. III, Zespół Szkół im. A. Fredry  w Nienadowej

Praca pt. : „Akcja - zdobycie broni w Nienadowej”

                      Prace plastyczne

I miejsce - Julia Niedźwiedź, kl. IV b,  PSP Dubiecko

„Pocztówka z frontu - Długo wyczekiwany powrót taty”

II miejsce – Dominika Dymon, kl. IV b, PSP Dubiecko

Scena z bitwy: „Nalot Japonii na USA w bitwie o Pearl Harbor”

III miejsce ex aequo  -   Ewelina Lech, kl. VI, PSP nr 1 w Nienadowej „Mroczna piwnica”

- Weronika Kaszycka, kl IV b, PSP Dubiecko i  Wyróżnienie Szwadronu 20 Pułku Ułanów za motyw kawaleryjski „Mój pradziadek - żołnierz wojny obronnej Polski 1939”

                        Wyróżnienia:

Karolina Kopacka, kl. I d, PG Dubiecko, „Mój dziadek podczas II wojny światowej”

Bartosz Pyra, kl. VI b, PSP Dubiecko „Pocztówka z frontu”

Zuzanna Pyra, kl. IV a, PSP Dubiecko „Mój prapradziadek – żołnierz I wojny światowej”

Ewelina Kośmider, kl. V, SP Bachórzec „Wręczenie medalu za udział w wojnie obronnej”

 

Dyplomy za uczestnictwo otrzymali:

Kinga Kociołek, kl.V, PSP nr 1 w Nienadowej „W obcym kraju”

Elżbieta Grzech, kl.I, LO w Dubiecku „Karanie Polaków za pomoc Żydom”

Kamila Chruścicka, kl. V, SP Przedmieście Dubieckie „Pamiętam”

Julia Kmiotek, kl. V, SP Bachórzec „Żołnierski odpoczynek”

Karolina Wajda, kl. V, PSP nr 1 w Nienadowej „Niebo w płomieniach”

Barbara Wiśniowska, kl. I LO w Dubiecku „Wyzwolenie Dubiecka”

Bartosz Grzegorzak, kl. IV, SP Przedmieście Dubieckie „Polska Zbrojna”

Natalia Pasiecznik, kl IV, SP Bachórzec „Atak z góry”

Martyna Martowicz, kl. V, SP Bachórzec „Pradziadek Franciszek”

Kamila Młynarska, kl. I d, PG w Dubiecku „Walka z okupantem niemieckim”

Katarzyna Kamińska, kl. VI b, PSP Dubiecko

Zuzanna Szybiak, kl. VI PSP nr 1 w Nienadowej „Dni klęski”

Aleksandra Kopacka, kl. IV b, PSP Dubiecko

Andżelika Pasiecznik, kl. VI SP Bachórzec „Czołgi w ataku”

oraz Jędrzej Pilch za ekspozycję historyczną, kl. IV SP Przedmieście Dubieckie

 {gallery}2015/dubiecko_zbrojnie{/gallery}