Dnia 26 czerwca 2005r. w Kresowym Domu Sztuki odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Pani Heleny Maszczak i Pana Grzegorza Kijanki.

 

Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze, były kwiaty, miłe słowa i wiersze przygotowane specjalnie dla autorki przez jej przyjaciół z Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego w Przemyślu. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać około 80 obrazów p. Heleny, kobiety wrażliwej na uroki otaczającego świata, która w malarstwie odnalazła powołanie. Maluje olejem, temperą, akwarelą i akrylem. W jej twórczości dominują pejzaże, różnorodne w nastroju i klimacie oraz kwiaty. Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. W 1997 r. w ramach konkursu "Dziedzictwo artystyczne wsi" otrzymała nagrodę za obraz "Sianokosy", który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, a w 1998 r. nagrodzona została przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Podziwialiśmy też około 25 prac p. Grzegorza Kijanki - wnuka p. Heleny, który jest studentem I roku Instytutu Sztuk Pięknych w Krasnem i specjalizuje się w rysunku.

Ma na swoim koncie dwie wystawy autorskie, a w 2002 r. zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Satyry "O Złotą Szpilę".

 

{gallery}maszczak{/gallery}