Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu zorganizowało wystawę malarstwa Kazimierza Wiśniaka.

Jej inauguracja odbyła się 16 września 2005r. w Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku.

Autor prac prezentowanych na wystawie, urodził się w 1931r. w Łodzi. Kazimierz Wiśniak przez długie lata związany był z teatrem. Projektował scenografię do sztuk reżyserowanych przez takie sławy jak: Henryk Tomaszewski, Jerzy Jarocki czy Konrad Swiniarski.

Ten teatr „skaził” także obrazy, jak chociażby „Łowcę motyli” (2000r.), czy oniryczne „Nocne tańce” (2004r.) ukazujące korowód postaci zaczerpniętych jakby z komedii dell’arte. W krótkim filmie dokumentalnym rozpoczynającym wystawę Wojciech Pszoniak powiedział, że Wiśniak w poprzednim wcieleniu był prawdopodobnie krasnoludkiem. Odpowiedzią na ten „zarzut” jest obraz „SMS – na jagody” (2002r.), na którym jak najbardziej tradycyjny krasnoludek maszeruje dzierżąc w ręku telefon komórkowy.

O każdym właściwie obrazie prezentowanym na wystawie można pisać oddzielnie. Warto natomiast wspomnieć, że wielu z oglądających rozpoznało znajome krajobrazy i motywy, ponieważ część prac Kazimierza Wiśniaka powstało na Słonnem, jak choćby „Pejzaż z Sanem” (1997r.), „Pole PGR w Słonnem”(1987r.).

Artysta jest od 15 lat stałym uczestnikiem Międzynarodowych Konfrontacji Plastycznych odbywających się co roku właśnie w Słonnem. Kolejny więc raz okazało się, że Ziemia Dubiecka może być natchnieniem dla artysty, że może i ma czym się pochwalić, a swoje piękno odkrywa przed każdym, kto patrzy oczyma serca.

Joanna Kurasz

{gallery}kazimierzwisniak{/gallery}