„Muzyka nie wyraża namiętności, miłości czy tęsknot
tej czy innej jednostki, w tej czy innej sytuacji.
Muzyka jest namiętnością, miłością i tęsknotą.”

Te słowa R. Wagnera szczególnie wymownie zabrzmiały podczas koncertu muzyki i poezji klezmerskiej, który odbył się 12 listopada 2006r. w Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku. Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej zagościło wśród nas kilku znakomitych artystów-wykonawców programu zatytułowanego „Piękno i łzy”. Wypełniły go utwory, których tematyka zaczerpnięta została z folkloru żydowskiego, a także mające swe korzenie w bogatej tradycji judaistycznej.

Muzykę w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Con anima” uzupełniły utwory wokalne w wykonaniu Jacka Ścibora i Piotra Szelążka oraz partie recytatorskie J. Ścibora. Scenariusz i reżyseria tego pięknego widowiska są dziełem Andrzeja Jakubowskiego i Jacka Ścibora.

 Atmosferę spektaklu najlepiej oddawał sam jego tytuł. Piękno utworów nie pochodziło z tekstów, których część wykonywana była w jidysz, była więc niezrozumiała dla publiczności, ale właśnie z niepowtarzalnego nastroju przywoływanego charakterystyczną i tak łatwo rozpoznawalną „nutą żydowską” rozpiętą między nieokiełznaną radością a głęboką melancholią.

 Pięknym i wzniosłym akcentem koncertu był wykonany na koniec „Psalm 34;13-15”, rozpoczynający się słowami: „Jakim ma być człowiek, który kocha życie?”, a zakończony pouczeniem: „Odwróć się od zła”.
 O odbiorze widowiska niech świadczy fakt, że wykonawców nagrodzono długo nie milknącymi brawami.