Wystawa fotografii Pana Jacka Radonia „Narodzone z wulkanów” inauguruje jubileuszowy rok, w którym będzie obchodzone 20-lecie powstania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej. W tym roku, również mija rocznica przejęcia byłej cerkwi greckokatolickiej w 20-letnią dzierżawę i zaadoptowania budynku na potrzebę zorganizowania galerii sztuki funkcjonującej pod nazwą Kresowy Dom Sztuki.

Fotografie przedstawione na wystawie pochodzą z kilku wyjazdów na wyspy pochodzenia wulkanicznego, głównie leżące na Oceanie Atlantyckim oraz Oceanie Indyjskim.

Początki mojego zainteresowania fotografią sięgają szkoły średniej. W czasie studiów pasja ta rozwijała się intensywniej, głównie były to zdjęcia podczas wypadów w Tatry, ale też podczas częstych włóczęg po Podkarpaciu. Przygoda z dalszymi rejonami świata zaczęła się od wyjazdu na Islandię w 2011 roku. Po Islandii były Lanzarote i La Graciosa (na Lanzarote powracaliśmy pięciokrotnie), następnie kolejne Wyspy Kanaryjskie – Fuerteventura i Lobos, Gran Canaria, Teneryfa i La Palma. Z tzw. Makaronezji odwiedzona była jeszcze trzykrotnie Madera i na razie jedyna z Azorów – Sao Miguel . Poszukując wulkanów odwiedziliśmy też wyspy z archipelagu Maskarenów – Reunion i Mauritius (na Oceanie Indyjskim) oraz Gwadelupę z Małych Antyli (Karaiby). Złapałem bakcyla na dobre, krajobraz ukształtowany przez aktywność wulkaniczną stał się priorytetem podczas planowania rodzinnych wyjazdów, które organizujemy indywidualnie, bez pośrednictwa biur podróży. Fotografuję głównie przyrodę, nie tylko pejzaż, ale też zwierzęta i rośliny, zwłaszcza kaktusy i sukulenty, które są moją drugą pasją. Podczas wycieczek staram się o możliwość zobaczenia odwiedzanych miejsc z lotu ptaka, ale nie za pośrednictwem kamery drona, tylko podczas lotu śmigłowcem, hydroplanem, czy małym dwupłatowcem, naturalnie zawsze towarzyszy mi aparat fotograficzny. Swoje pamiątkowe zdjęcia przygotowuję do wydruku i przenoszę na papier samodzielnie. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą głównie z Islandii oraz innych wymienionych tutaj wysp i wysepek, większość niestety ciągle czeka, aż może kiedyś nadejdzie jeszcze “ich czas”.

Wystawa będzie czynna do 31 maja br.
Zapraszamy w soboty i niedziele w godz. 16.00-17.00.

Jacek Radoń oraz Jacek Grzegorzak, KDS 30.04.2023 r.