W niedzielę, 24 lipca w Kresowym Domu Sztuki odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych Pani Profesor Ireny Chyły- Szypułowej pt.: „Kwiaty tęczą malowane”.

Już sam tytuł wystawy mówi nam, jakiego rodzaju obrazy zobaczyliśmy. Pani prof. Irena Chylanka przedstawiła nam kilkanaście naprawdę przepięknych prac. Jak sama twierdzi, każdy kwiat jest inny, kryje w sobie jakąś tajemnicę, którą ona za pomocą pędzla i kolorów stara się odkryć i przekazać ją odbiorcom.
Wernisaż rozpoczął się uroczystym, ale i gorącym powitaniem głównej bohaterki wieczoru przez przedstawiciela TPZD i publiczność, która tego wieczoru bardzo licznie zebrała się w Kresowym Domu Sztuki. Później Pani Irena opowiedziała kilka najważniejszych i najciekawszych faktów ze swojego życia.

Z Panią Profesor nawiązaliśmy kontakt po otwarciu wystawy pt.: „Dubiecko – spotkanie trzech kultur i religii” (12.09.2004 r.). Wówczas to, zupełnie przypadkowo, na wystawie znalazło się zdjęcie, które przedstawiało czwórkę dzieci przed drewnianym domem. Zdjęcie zostało umieszczone na dużej tablicy wśród pozostałych fotografii i opatrzone znamiennym tytułem „może ktoś się rozpozna…?” I tak się stało… Okazało się, że są to dzieci dubieckich, dobrze znanych nauczycieli pp. Chyłów. Najmniejsza z rodzeństwa, urocza dziewczynka z dużymi kokardami we włosach to Pani Irena, a dzielny wojak siedzący na drewnianym koniu to Pan Ryszard, który również był obecny wśród nas. Pozostał dwójka rodzeństwa niestety już nie żyje…

Podczas swojego wystąpienia Pani Profesor mówiła wiele o dziecięcych latach spędzonych w Dubiecku, o ulubionych zabawach, starych przyjaciołach, którzy często zmienili się nie do poznania, ale również o swoich zamiłowaniach do muzyki, malarstwa i ogólnie sztuki, jakie towarzyszyły jej od najmłodszych lat i które odziedziczyła po rodzicach. Na końcu podziękowała również za możliwość wystawienia swoich obrazów i wyraziła uznanie dla ludzi zajmujących się Kresowym Domem Sztuki.

Otwarcie wystawy uświetniły autorskie wiersze Pani Profesor w wykonaniu Eweliny Ozgi w oprawie muzycznej przygotowanej przez p. Piotra Szelążka – altówka i p. Eneasza Kubita – akordeon. Nastrojowi spotkania uległa również, wybitna aktorka Pani Anna Seniuk, która zaszczyciła nas swoją obecnością.

Wójt Gminy p. Zbigniew Blecharczyk przygotował małą niespodziankę dla tej znakomitej malarki i poetki, a mianowicie ofiarował obraz, który do tej pory znajdował się w Urzędzie Gminy w Dubiecku. Przedstawia on stary, rodzinny dom Pani Profesor. Prezent okazał się trafny i bardzo ucieszył nową właścicielkę.

Wystawa została odebrana jak najbardziej pozytywnie, bardzo podobała się publiczności. Była także bez wątpienia kolejną okazją do spotkania ze sztuką, która jest jak pisał Joseph Conrad „wielkim uchem i wielkim okiem świata”.

Prof. Irena Chyła-Szypułowa, KDS 24 lipca 2005 r.

Irena Chylanka pochodzi z Dubiecka, jest nauczycielem akademickim i aktualnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Świętokrzyskiej. Pełni tam funkcję dyrektora Instytutu Edukacji Szkolnej oraz kierownika Zakładu Wychowania przez Sztukę. Jest autorką ok. 200 publikacji, zajmuje się też działalnością artystyczną – pisze wiersze, komponuje piosenki i uprawia malarstwo sztalugowe. Jej dorobek twórczy z dziedziny plastyki obejmuje ponad 100 obrazów namalowanych olejem, akwarelą oraz ilustracje książkowe i projekty okładek. W swoich kreacjach plastycznych nie poprzestaje na odwzorowywaniu rzeczywistości, nakłada na płótno całą gamę świeżych kolorów, nasyconych czystością, lekkością i poetyką.

Wybrane prace Pani Ireny Chylanki