29 czerwca 2008 r. „Między niebem a ziemią”

Otwarcie wystawy malarstwa Martina Zbojana ze Słowacji w ramach VI Wielokulturowego Festiwalu Galicja organizowanego przez Fundację „Dziedzictwo” im. Ch. Shmeruka.

Martin Zbojan pochodzi ze Słowacji, tam mieszka i tworzy. Swoje prace prezentował na ponad 90 zbiorowych i indywidualnych wystawach w wielu krajach. Jest wykładowcą na Uniwersytecie w Preszowie i artystą niezwykle otwartym, a jego twórczość związana jest z pytaniem, w jaki sposób sztuka współczesna koresponduje z ważnymi zagadnieniami życia współczesnego. Martin Zbojan ze swoją paletą malarską balansuje po napiętej linie. O swojej twórczości mówi:

„Symbioza świadomości i spontaniczności, to wciąż mój sposób pracy. W niektórych momentach nawet jedno zyskuje przewagę nad drugim….
Moja obecna twórczość opiera się na alegorycznym i symbolicznym sposobie wypowiedzi artystycznej. Raz jest to powrót do tematyki chrześcijańskiej, innym razem staram się oddać tajemniczość nieznanych przestrzeni i imaginacyjnych końców świata. Kusi mnie przestrzeń struktur organicznych, aż do granic abstrakcji. Preferuję wyraźną kolorystykę. Moje artystyczne dzieło pozwala mi wrócić aż do rajskiego współbrzmienia i boskiego ulotnego światła.”

Martin Zbojan